Jesteś tutaj:   Start / Aktualności / WN PWN i Agora a Informatyka


 

WN PWN i Agora a Informatyka

12.02.2011

Wielkie domy medialne WN PWN i Agora oferują uczniom słowniki tematyczne (po ok. 200 stron za 29.99 zł każdy), które ich zdaniem "powinny znaleźć się na półce każdego ucznia". Zapewniają przy tym, że w słownikach "zestaw haseł i ich treść są zgodne z wymogami podstaw programowych".

Zestaw słowników w tęczowych kolorach okładek składa się z 14 tomów: Język polski, Matematyka, Historia, ... itd. Wszystkie przedmioty szkolne, niemal, bo nie ma tomu ... Informatyka.Jak napisałem do Zarządu WN PWN i redaktora Adama Michnika - pominięcie informatyki, która jest przedmiotem szkolnym (najpierw jako zajęcia komputerowe, a później informatyka) jest wypaczaniem obrazu szkolnej edukacji w Polsce przez najbardziej wpływowe media i wydawców. Z WN PWN otrzymałem wyjaśnienie, że "byliśmy mocno ograniczeni narzuconymi wymogami" ale "najważniejsze zagadnienia dotyczące informatyki znalazły się w tomie Matematyka".

Z niecierpliwością więc oczekiwałem na pojawienie się tomu matematyka w ostatni czwartek (10.02.2011). Wyniki przeglądu haseł zamieszczam w poniższej tabeli:

Zakres tematyczny

Liczba haseł

Zakres szkoły K-12 (podst. program.)

Poza zakresem podst. program.

Linki do innych haseł

Matematyka

483

674 !!!

119

W tym: Teoria mnogości i logika

32

194 !!!

4

Informatyka

248

20

25

Jak widać, w matematyce dominują hasła z zakresu teorii zbiorów i logiki - takich działów nie ma w ogóle w szkolnej matematyce, chociaż nie twierdzę, że nie są potrzebne. Jednak nie w takim wydaniu; w słowniku - to logika wyższa, a miejscami metodologia i filozofia nauki. Z jednaj strony, uczeń może się dowiedzieć, co to jest definicja (zdanie podające sens danego wyrażenia), a z drugiej może przeczytać, co to jest hipoteza continuum. Zgłębiając logikę dowie się, co to jest prototetyka i mereologia, a jak będzie mu mało nauki może zaczerpnąć wiedzę o metanauce - metamatematyce, metalogice itp. Jest jeszcze mowa o kilku innych hipotezach, Riemanna i Poincare - za rozwiązanie tej ostatniej oferowano do niedawna 1 000 000 dolarów, ale została ostatnio rozwiązana, czego jednak nie odnotowano w słowniku. Podobne zastrzeżenia można mieć do zakresu haseł z innych dziedzin matematyki: geometrii, teorii liczb, rachunku rózniczkowego i całkowego, teorii prawdopodobieństwa.

Poważnie - wielkie domy medialne oszukują i naciągają uczniów obiecując im wiedzę szkolną, a dając przypadkowy zlepek haseł, które nie składają się na wiedzę i umiejętności matematyczne określone w podstawie programowej.

Jeśli chodzi o hasła informatyczne, to można stwierdzić, że składają się one na wiedzę informatyczną z okresu popularnosci dyskietki, której obraz - jako symbol tej wiedzy - jest zamieszczony na str. 32. Uczeń może dowiedzieć się, o maszynie ENIAC, maszynie Turinga i nagrodzie Turinga. Hasła informatyczne są podobnie dalekie od ewentualnych oczekiwań uczniów dzisiejszej szkoły.

Komentarze

A inne przedmioty?

Nie planuję zakupu słowników dla innych przedmiotów ale ciekawi mnie, jak zostały potraktowane treści innych dziedzin, czy równie "akademicko" i beztrosko wobec oczekiwań uczniów.
Maciej M Sysło

Nie możesz tworzyć komentarzy, zaloguj się.