Jesteś tutaj:   Start / Materiały / Książki i podręczniki / Książki / Książka "Algorytmy"


 

Książka "Algorytmy"

15.03.2010

Algorytmy

Książka traktuje o sposobach tworzenia algorytmów. Autor wraz z Czytelnikiem śledzi proces ich powstawania: od ścisłego opisania problemu, poprzez analizę różnych aspektów rozwiązywania, po realizację w wybranej reprezentacji. Wśród problemów są m.in. zadania matematyczne (np. rozkład liczny na czynniki), informatyczne (np. porządkowanie liczby, słów, dat) oraz problemy wykraczające poza zakres nauczania w szkole (np. błądzenie po labiryncie, pakowanie plecaka). Algorytmy są przedstawiane w postaci: listy kroków, diagramów, schematów blokowych i schematów w programie ELI oraz programów w języku Pascal.

Rozważania są ilustrowane przykładami i prostymi ćwiczeniami. Na końcu każdego rozdziału oraz na końcu książki są umieszczone zadania i problemy, które mogą posłużyć do przećwiczenia i sprawdzenia umiejętności algorytmicznego myślenia. Od wydania 6. w roku 2008, książkę uzupełnia rozdział poświęcony algorytmice w zadaniach maturalnych.

Książce towarzyszy oprogramowanie - program ELI - oraz realizacje algorytmów w tym programie i w języku Pascal. W przygotowaniu są realizacje algorytmów w języku C++.

Książką jest przeznaczona dla uczniów szkół pondgimnazjalnych, studentów oraz wszystkich Czytelników, których interesuje poznawanie sposobów budowania algorytmów i korzystania z nich w rozwiązywaniu problemów.

Książka Algorytmy jest nadal dostępna w wielu tradycyjnych księgarniach i w serwisach sieciowych, w szczególności w księgarni Wydawcy.

Tutaj udostępniamy:

Archiwum (plik skompresowany) zawierające oprogramowanie, towarzyszące tej książce - program ELI. Algorytmy-dyskietka.

Dodatkowo, z powyższego archiwum wydzielono archiwum z procedurami w języku Pascal, które są realizacjami algorytmów opisanych w tej książce. Algorytmy-programy