Książka „Algorytmy”

Książka traktuje o sposobach tworzenia algorytmów. Autor wraz z Czytelnikiem śledzi proces ich powstawania: od ścisłego opisania problemu, poprzez analizę różnych aspektów rozwiązywania, po realizację w wybranej reprezentacji. Wśród problemów są m.in. zadania matematyczne (np. rozkład liczny na czynniki), informatyczne(np. porządkowanie liczby, słów, dat) oraz problemy wykraczające poza zakres nauczania w szkole (np. błądzenie po labiryncie, pakowanie plecaka). Algorytmy są przedstawiane w postaci: listy kroków, diagramów, schematów blokowych i schematów w programie ELI oraz programów w języku Pascal.

Rozważania są ilustrowane przykładami i prostymi ćwiczeniami. Na końcu każdego rozdziału oraz na końcu książki są umieszczone zadania i problemy, które mogą posłużyć do przećwiczenia i sprawdzenia umiejętności algorytmicznego myślenia. Od wydania 6. w roku 2008, książkę uzupełnia rozdział poświęcony algorytmice w zadaniach maturalnych.

Książce towarzyszy oprogramowanie – program ELI – oraz realizacje algorytmów w tym programie i w języku Pascal. W przygotowaniu są realizacje algorytmów w języku C++.

Książką jest przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych [7,8 klasa], studentów oraz wszystkich Czytelników, których interesuje poznawanie sposobów budowania algorytmów i korzystania z nich w rozwiązywaniu problemów.

Książka zdobyła wyróżnienie w kategorii publikacji edukacyjnych w Konkursie na Najlepszą Polską Książkę Informatyczną 2017r. organizowanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne.

https://helion.pl/ksiazki/algorytmy-maciej-syslo,algory.htm#format/d