Blog

Laptopy dla uczniów

Po ponad dwóch latach ponownie politycy, wsparci mediami (głównie GW), wystąpili z inicjatywą obdarowania uczniów, tym razem najmłodszych, laptopami. Trwa dyskusja. Poproszony o głos starałem się przekonać, że ma to być głównie projekt edukacyjny, a nie dotyczący laptopów (za N. Negroponte). Niestety, z przekazanej wypowiedzi GW cytuje jedynie moje zdziwienie, że laptopa można kupić za 100 euro. To niewinna manipulacja moją wypowiedzią – akurat na cenach znam się najmniej.

Na gorąco chciałbym przypomnieć moją ekspertyzę projektu Premiera „Komputer dla Gimnazjalisty”, którą wykonałem na zlecenie KPRM. Poza niewielkim uaktualnieniem jest „do wzięcia”. Załączam archiwum, zawierające ekspertyzę i ważny aneks do niej oraz załączniki.

Dwie uwagi.

Pierwsza – ta ekspertyza jest zgodna z innym dokumentem „Kierunki działań w zakresie nauczania dzieci i młodzieży oraz funkcjonowania szkoły w społeczeństwie informacyjny. Nowe technologie w edukacji.”, którego jestem głównym autorem, opracowanym dla MEN w tym samym czasie. Ten dokument został zmodyfikowany przez Radę ds. Edukacji Informatycznej i Medialnej i przyjęty przez Panią Minister Krystynę Szumilas jako dokument ekspercki.

Druga – strategia opisana w ekspertyzie jest realizowana jako Dolnośląska e-Szkoła, mamy więc już doświadczenia z jej wdrażania.

Ekspertyza (2008, archiwum): Ekspertyza – Komputer dla ucznia MMSysło
Kierunki (2008-2010, archiwum): Kierunki MEN