Blog

Wystawa mechanicznych maszyn liczących

W ramach Jubileuszowego Zjazdu Matematyków Polskich w stulecie PTM (3-7 września 2019, Kraków) w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zostanie otwarta wystawa „Mechanica Calculatio – przyrządy wspomagające obliczenia” (https://100latptm.matinf.uj.edu.pl/wystawa-maszyny.php), która zgromadzi przyrządy używanych do prowadzenia obliczeń na przestrzeni dziejów, m.in.: abaki i liczydła, kostki Napiera i replikę pierwszego kalkulatora Schickarda (ilustracja obok), suwaki logarytmiczne, proste sumatory kieszonkowe oraz bardziej zaawansowane mechaniczne arytmometry jak kalkulator Curta (ilustracja obok).

Eksponaty będą pochodzić z kolekcji Muzeum UJ i innych muzeów oraz z mojej kolekcji (tutaj zdjęcia z wystawy na UMK w 2008 roku; https://get.google.com/albumarchive/110103453864023025362/album/AF1QipN5i2n_EzPd24lnYuqa3_7X5M-46Hoe2kUBed1L/AF1QipNagtqBsBIYMjehDlF0puuJithWhfqlTMk93euq).

Ważnym elementem wystawy będą interaktywne modele przyrządów, dzięki którym widzowie będą mogli spróbować samodzielnie przeprowadzić obliczenia i poznać zasady ich działania. Wystawę wzbogacą druki, grafiki i obrazy, a także plansze informacyjne prezentujące ewolucję przyrządów. Tą ekspozycją chcemy trafić do młodych widzów z przesłaniem, że matematyka i towarzyszące jej obliczenia są fundamentem rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy, że matematyka znajduje liczne praktyczne zastosowania i nie należy jej się obawiać.