Blog

Fantastyczne nowości na code.org: Epidemia, Interaktywne wiersze, Hello World

Fantastyczne nowości na code.org: Epidemia, Interaktywne wiersze, Hello World i nieco starsze: Potańcówka i AI oraz wiele innych aktywności

Godzina Kodowania wprowadziła już w świat informatyki ponad miliard uczniów w ponad 180 krajach. Ostatnie dane od organizatorów pokazują, że w tej inicjatywie ma swoje konta ponad 630 tys. uczniów z Polski! To OLBRZYMI sukces!. Jest to zapewne najbardziej popularna inicjatywa edukacyjna na świecie, jak i w naszym kraju.

Już po raz ósmy Godzina Kodowania otwiera Tydzień Edukacji Informatycznej w USA, którego celem jest powszechne wzbudzanie zainteresowania programowaniem, technologią i informatyką. Tegoroczny temat, CSconnections (Powiązania z Informatyką), podkreśla jej związek z różnymi tematami, branżami, ścieżkami kariery i codziennym życiem oraz globalny zasięg.

Polecamy zwłaszcza nowe zestawy łamigłówek: Epidemia, Sztuka poezji i Witaj świecie (pełny przekład na język polski tych dwóch ostatnich modułów zostanie zamieszczony w pierwszym kwartale 2022 roku, teraz jeszcze pewne fragmenty są po angielsku).

Epidemia to cykl łamigłówek, które służą do utworzenia symulacji epidemii w Mieście Potworów, gdzie Potwory mogą się zarażać stykając się ze sobą lub chronić się nosząc maseczki lub utrzymując odległość. Samo życie.

Sztuka poezji to zestaw łamigłówek, w których uczniowie mogą dodawać grafikę, dźwięki i animację do wiersza, by wyrazić w ten sposób nastrój, jaki im się udziela podczas jego czytania. Wiersze będą po polsku, a ich autorem jest Michał Rusinek – poeta piszący także dla dzieci, wcześniej – sekretarz Wisławy Szymborskiej, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1996 roku. Tą drogą składam Panu Michałowi Rusinkowi podziękowania za wybór i udostępnienie tych wierszy naszym uczniom.

Witaj świecie dla wybranego motywu uczniowie kodują interaktywne postacie w tworzonym przez siebie świecie.

Nadal polecamy znakomite zestawy łamigłówek Potańcówka – polecamy obejrzeć tutaj (link https://code.org/dance) potańcówki, jakie stworzyli inni uczniowie, i AI dla oceanów (link do https://code.org/ai), które są prostym wprowadzeniem do uczenia maszynowego.

The Hour of Code™ jest inicjatywą Computer Science Education Week i Code.org, której celem jest udział milionów uczniów w godzinie informatyki i programowania komputerowego.

Tłumaczenie i koordynowanie inicjatywy GK w Polsce: 
Maciej M.Sysło, WWSI, Warszawa