Blog

„Historia komputerów. Liczy się!”

W Narodowym Muzeum Techniki (NMT, pl. Defilad 1; w PKiN, wejście od strony Dworca Centralnego) od kilku miesięcy jest ekspozycja pt „Historia komputerów. Liczy się!”, na którą składają się: mechaniczne sumatory, kalkulatory biurowe i kieszonkowe, komputery niemal współczesne i te z początków informatyki.

Wystawiono najciekawsze, nierzadko jednostkowe konstrukcje polskie oraz zagraniczne ostatnich dwóch stuleci. Odsłonięto wnętrza maszyn pokazując kunszt i pomysłowość konstruktorów.

W strefie interaktywnej znajduje się m.in. jedna z najsłynniejszych gier komputerowych początku lat 80. XX wieku. Jeden z fragmentów wystawy stanowią gabloty z wybranymi maszynami z mojej kolekcji (na zdjęciu), a wśród nich replika (oryginał nie zachował się) pierwszego kalkulatora mechanicznego, który został zbudowany niemal 400 lat temu przez Wilhelma Schickarda.

LINK DO WYSTAWY: https://nmt.waw.pl/historia-komputerow-liczy-sie/

„Ekspozycja „Historia komputerów. Liczy się!” to zebrane w przestronnej sali wystawowej Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie mechaniczne sumatory, kalkulatory biurowe i kieszonkowe, komputery niemal współczesne i te z początków informatyki. Nowoczesna, scenograficzna ekspozycja skupia najciekawsze, nierzadko jednostkowe, konstrukcje polskie oraz zagraniczne ostatnich dwóch stuleci. Odsłania też ich wnętrza, pokazując kunszt i pomysłowość konstruktorów. W strefie interaktywnej znajdują się stanowiska edukacyjne, a w strefie rozrywki – jedne z najsłynniejszych gier komputerowych początku lat 80. XX wieku. To wszystko i o wiele więcej czeka na zwiedzających ciekawych historii techniki obliczeniowej.”