Blog

Sztuczna inteligencja dla oceanów

W jednym z poprzednich wpisów poleciliśmy ponownie Godzinę Kodowania, która ma obecnie specjalny portal dla Nauki informatyki https://code.org/athome, gdy szkoły są zamknięte.

Chcielibyśmy gorąco zachęcić do polecenia uczniom łamigłówek Sztuczna inteligencja dla oceanów https://code.org/oceans. To znakomita interaktywna zabawa dla uczniów, w której uczą robota A.I., jak odróżniać ryby od zanieczyszczeń oceanów, by ten usuwał śmieci z oceanów. Już teraz buduje się roboty, które będą to robiły zamiast ludzi – takich zanieczyszczeń pływa w oceanach setki tysięcy a nawet milionów ton.

Wykonując te łamigłówki – polecamy także filmy, które im towarzyszą – uczniowie poznają, co to jest sztuczna inteligencja (AI) i w interakcji z komputerem dowiadują się, na czym polega uczenie maszynowe oraz co to są dane treningowe. Jednocześnie poznając, jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do rozwiązywania rzeczywistych problemów na świecie.

Te łamigłówki są przystępne nawet dla najmłodszych uczniów. Rozwiązując je, każdy uczeń ma okazję poczynić pierwsze kroki w poznawaniu metod i zastosowań sztucznej inteligencji.